Close

لیزرتگ چیست؟

 

لیزرتگ چیست؟

لیزرتگ چیست؟ ( LaserTag ) را می‌توان بعنوان ورزشی تیمی یا انفرادی و یا فعالیتی تفریحی تعریف نمود که در آن هر بازیکن تلاش می‌کند برای کسب امتیاز با اسلحه لیزری به اهدافی مختلف شلیک کند و بطور معمول تجهیزات مورد استفاده توسط بازیکنان از تکنولوژی اینفرارد بهره می‌برد. جلیقه‌ای که توسط هر بازیکن پوشیده می‌شود مجهز به سنسورهای حساس به مادون قرمز بوده و گاهی نیز سنسورهایی در محل‌های مختلف زمین بازی جهت فعال یا خنثی نمودن اهدافی از قبیل بمب یا مین تعبیه می‌شود.

تاریخچه لیزرتگ

از گذشته تا به امروز لیزرتگ

در اواخر دهه هفتاد میلادی و اوایل دهه هشتاد ارتش ایالات متحده سیستمی که از پرتوهای اینفرارد استفاده می‌کرد را جهت “آموزش مبارزه” راه‌اندازی نمود که امروزه سیستم‌های مشابه توسط شرکت‌های مختلفی تولید شده و در بسیاری از ارتش‌ها و نیروهای مسلح سراسر دنیا استفاده می‌شود. اولین نسخه تجاری از این تکنولوژی توسط شرکت الکترونیکی پیشتازان فضا در قالب ست‌های اسلحه به بازار عرضه شد و در سال 1982 میلادی، جورج کارتر فرایند طراحی سیستم‌هایی مبتنی بر یک محیط بازی را آغاز نمود که احتمالاً این ایده هنگام تماشای سینمایی جنگ ستارگان شکل گرفته است! وی سرانجام اولین مرکز فوتون را در تاریخ 24 مارس 1984 در دالاس، تگزاس افتتاح نمود که سالها بعد (17 نوامبر 2005) توسط انجمن بین‌المللی لیزرتگ مورد تقدیر قرار گرفت. روی این جایزه حک شده است: “تقدیم شده به جورج کارتر در به رسمیت شناختن مخترع و بنیانگذار صنعت لیزرتگ.” امروزه تعداد بسیار زیادی از زمین‌های بازی و شرکت‌های متنوع تولید کننده تجهیزات در دنیا وجود دارند که محصولات خود را جهت استفاده خانگی و یا در سطح حرفه‌ای ارائه می‌دهند.

چرا لیزرتگ؟

سیستم‌های لیزرتگ به طور گسترده‌ای در توانایی‌های فنی خود و برنامه‌های کاربردی آن‌ها متفاوت اند. مکانیک بازی در لیزرتگ ارتباط نزدیکی با سخت‌افزار مورد استفاده، قابلیت‌های ارتباطی سیستم، پیکربندی نرم‌افزار تعبیه شده جهت راه‌اندازی تجهیزات، یکپارچه سازی بین تجهیزات بازیکن و دستگاه‌های مورد استفاده در محیط بازی دارد.

• هیجان بالا
ورزشی پرتکاپو و مهیج با کالری سوزی بسیار بالا و همینطور ارتقا سطح سلامت
• تحرک زیاد
استراتژیک بودن افزایش قدرت تصمیم گیری و بهبود سرعت عمل در روند بازی
• ورزشی مدرن
ورزشی نو و مدرن با قابلیت بروز رسانی مداوم جدا کننده از فضاهای مجازی و بازی کامپیوتری
• شادی گروهی
ورزشی همگانی و خانوادگی بدون محدودیت سنی و همینطور تقویت روحیه همکاری و تعاون